USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF Hershey National Junior Olympic Track & Field Championships
Monday, July 23, 2018 - Sunday, July 29, 2018
North Carolina A&T University
Greensboro, NC






NEW ENGLAND RESULTS SCOREBOARD

Place

Name

Division

Event

Club

Performance

1

Logan Coles

15-16 boys

Hammer Throw

Ocean St. Hammerheads

58.35m

1

Jacob Furland

17-18 boys

Hammer Throw

Unattached

63.27m

2

Michael Thomas

13-14 boys

3000m Race Walk

Waltham Track

17:13.06

2

Providence Cobras

17-18 boys

4x800m Relay

Providence Cobras

7:53.60

3

Jake Dalton

17-18 boys

Hammer Throw

Unattached

59.41m

4

Cameron Cassidy

15-16 boys

Hammer Throw

Unattached

47.54m

5

Sophia Gorriaran

13-14 girls

800m

Providence Cobras

2:16.89

6

Brenna Thomas

11-12 girls

1500m Race Walk

Waltham Track

8:14.48

7

Marissa Henley

17-18 girls

Hammer Throw

Ocean St. Hammerheads

43.30m

8

Abigail Broadley

13-14 girls

3000m

Wild Endurance

10:55.72

9

Magalie Frechette

11-12 girls

1500m Race Walk

Waltham Track

8:38.62

9

Morris Smith

13-14 boys

3000m Race Walk

Waltham Track

19:12.80

9

Cyan Scott

9-10 girls

Shot Put

Haverhill Elite TC

7.42m

10

Augustus Karweh

17-18 boys

High Jump

Providence Cobras

2.00m

11

Sienna Moore

13-14 girls

Pole Vault

Patriot Pole Vault

2.65m

12

Madyson Buchalski

15-16 girls

Javelin Throw

Unattached

30.73m

12

Derin Paskanik

17-18 boys

Hammer Throw

Ocean St. Hammerheads

52.63m

12

Nicholas DelNigro

15-16 boys

Javelin Throw

CLCF Panthers

45.16m

13

Jordan Davis

11-12 boys

Discus Throw

Green Mountain AA

26.20m

15

Adam Toleos

9-10 boys

Javelin Throw

BAA Masconomet

27.28

16

Madyson Buchalski

15-16 girls

Shot Put

Unattached

11.02m

16

Madison McGloin

15-16 girls

Hammer Throw

Unattached

33.27m

16

Providence Cobras

17-18 boys

4x400m Relay

Providence Cobras

3:22.32

19

Brianne Salomao

13-14 girls

Long Jump

Unattached

4.89m

19

Kennedy Mullen

15-16 girls

Triple Jump

Unattached

10.94m

19

Maxwell Stakun-Pickering

15-16 boys

Triple Jump

Unattached

12.62m

19

Eric Shimiyimana

17-18 boys

Triple Jump

Unattached

13.32m

19

Jennah Saqib

15-16 girls

Hammer Throw

Unattached

32.37m

19

Nicholas Spoor

17-18 boys

Javelin Throw

Unattached

46.80m

20

Mitchell Dailey

15-16 boys

3000m

Unattached

9:47.44

21

Jessica Carney

13-14 girls

Javelin Throw

Unattached

27.09m

24

Alex DelNigro

13-14 boys

Triple Jump

CLCF Panthers

10.96m

24

Alexandra McNeil

17-18 girls

Javelin Throw

Unattached

28.98m

25

Zach MacIntyre

17-18 boys

Javelin Throw

Ocean St. Hammerheads

45.83m

27

Jaedyn Sim

13-14 boys

Long Jump

Panthers

5.24m

28

Gabriel Cline

11-12 boys

High Jump

Metropolis-Brookline

1.35m

29

Jordan Davis

11-12 boys

Javelin Throw

Green Mountain AA

26.01m

30

Ianique Imboque

17-18 boys

800m

Providence Cobras

2:00.86

30

John Lung

13-14 boys

High Jump

Waltham Track

1.60m

32

Roniel Mata

17-18 boys

400m

Providence Cobras

50.21

32

Miles Sandoski

11-12 boys

800m

Unattached

2:29.38

32

Caleb Hoyle

11-12 boys

3000m

Sentinel Striders

11:24.10

33

Elliana Tweedie

13-14 girls

100m

Unattached

12.74

33

Miles Sandoski

11-12 boys

400m

Unattached

1:01.63

33

John Shaffer

15-16 boys

Shot Put

Greater Lowell RR

11.02m

33

Alex DelNigro

13-14 boys

Long Jump

CLCF Panthers

5.12m

34

Jordan Davis

11-12 boys

Shot Put

Green Mountain AA

9.76m

35

Rebecca Olsen

17-18 girls

Shot Put

Unattached

9.97m

35

Richard Graham

17-18 boys

Shot Put

Unattached

12.95m

37

Kennedy Mullen

15-16 girls

400m Hurdles

Unattached

1:10.39

37

Gabriel Cline

11-12 boys

Long Jump

Metropolis-Brookline

4.46m

38

Maximilian Gorriaran

17-18 boys

800m

Providence Cobras

2:05.39

38

Kaynin Saing

15-16 boys

2000m Steeplechase

Panthers

8:34.62

38

Brianne Salomao

13-14 girls

Triple Jump

Unattached

9.22m

38

Kessler Despain

7-8 boys

Shot Put

Unattached

4.13m

39

Aliya Barrows

17-18 girls

400m

Providence Cobras

59.00

39

Savilla Flores

17-18 girls

Discus Throw

Unattached

25.17m

42

Madison McGloin

15-16 girls

Shot Put

Unattached

9.39m

45

Kennedy Mullen

15-16 girls

Long Jump

Unattached

4.71m

45

Eric Shimiyimana

17-18 boys

Long Jump

Unattached

5.85m

46

Ailani Sutherland

11-12 girls

200m

Providence Cobras

28.07

46

Mitchell Dailey

15-16 boys

1500m

Unattached

4:35.95

46

Brandon Rios

15-16 boys

110m Hurdles

CLCF Panthers

21.19

47

Madison McGloin

15-16 girls

Discus Throw

Unattached

24.70m

48

Ailani Sutherland

11-12 girls

100m

Providence Cobras

13.60

49

Damahya Phipps

17-18 girls

Triple Jump

Y Speed Track

10.69m

51

Samuel Ansah

11-12 boys

100m

Panthers

14.02

56

Aliya Barrows

17-18 girls

200m

Providence Cobras

26.46

56

Hezekiah Adeyeye

17-18 boys

400m

Providence Cobras

51.86

-

Connor Sheridan

17-18 boys

Decathlon

Unattached

NM

Q

Sophia Gorriaran

13-14 girls

800m - 1st rd.

Providence Cobras

2:17.71