USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2019 USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Monday, July 22, 2019 - Sunday, July 28, 2019
Sacramento State University
Sacramento, CA





 

NEW ENGLAND RESULTS SCOREBOARD       complete results

Three champions and nine All-American awards (top 8 finish) for New England youth!

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

1

Sophia Gorriaran

Girls 13-14

800m

Providence Cobras

2:10.82

1

Tarik O'Hagan

Boys 15-16

Hammer Throw

Ocean St Hammerheads

57.39m

1

Logan Coles

Boys 17-18

Hammer Throw

Ocean St Hammerheads

66.83m

2

Sophia Gorriaran

Girls 13-14

1500m

Providence Cobras

4:41.68

3

Jake Dalton

Boys 17-18

Hammer Throw

Unattached

64.11m

5

Samuel Burgess

Boys 13-14

3000m

Waltham TC

9:26.09

6

Blake Santos

Boys 13-14

1500m

Sentinel Striders

4:18.98

7

George Turkson

Boys 13-14

200m Hurdles

Panthers

27.55

8

Zia Fadil

Girls 8U

1500m

CLCF

5:57.99

9

Samuel Burgess

Boys 13-14

1500m

Waltham TC

4:19.44

9

Tarik O'Hagan

Boys 15-16

Shot Put

Ocean St Hammerheads

14.59m

12

Marco Bussone

Boys 13-14

1500m

Waltham TC

4:41.28

12

George Turkson

Boys 13-14

Shot Put

Panthers

12.55m

14

Anthony Renzulli

Boys 9-10

1500m

CLCF

5:16.50

14

Grace Davis

Girls 17-18

High Jump

Unattached

1.60m

16

Isabella Piette

Girls 11-12

Discus

Ocean St Hammerheads

20.05m

16

Elise Miner

Girls 13-14

Javelin

Unattached

27.43m

17

Chigozie Adigwe

Boys 15-16

400m Hurdles

Gr.Lowell RR

58.50

18

Panthers

Boys 13-14

4x400m Relay

Panthers

3:57.09

18

Burleigh Grant

Boys 9-10

Triathlon

Unattached

411 pts.

19

Kai DeGuzman

Boys 15-16

400m Hurdles

Unattached

59.61

19

Chigozie Adigwe

Boys 15-16

110m Hurdles

Gr.Lowell RR

15.59

20

Miles Sandoski

Boys 13-14

1500m

Waltham TC

4:31.73

21

Drew Paskanik

Boys 15-16

2000m Steeplechase

Ocean St Hammerheads

7:22.32

21

Gr.Lowell RR

Boys 15-16

4x100m Relay

 

46.56

21

Gr.Lowell RR

Boys 15-16

4x400m Relay

 

3:40.70

22

David Farber

Boys 15-16

Javelin

Unattached

39.75m

23

Zia Fadil

Girls 8U

800m

CLCF

3:08.25

23

Tarik O'Hagan

Boys 15-16

Discus

Ocean St Hammerheads

39.55m

23

Jaden De Silva

Boys 8U

Shot Put

Unattached

5.06m

24

Panthers

Boys 13-14

4x100m Relay

 

50.41

24

Logan Coles

Boys 17-18

Discus

Ocean St Hammerheads

42.69m

24

Derek Acheampong

Boys 11-12

High Jump

Panthers

1.35m

24

Emanuele Dokyi

Boys 17-18

High Jump

Worcester TC

1.85m

24

Eric Shimiyimana

Boys 17-18

Triple Jump

Worcester TC

13.19m

25

Melanie Kaplan

Girls 15-16

2000m Steeplechase

Gr.Lowell RR

9:46.51

27

Henry Ntoro

Boys 15-16

2000m Steeplechase

Panthers

8:05.11

27

Vy Ho

Girls 17-18

Javelin

CLCF

26.14m

28

Mason Jones

Boys 17-18

Pole Vault

Unattached

3.80m

29

George Turkson

Boys 13-14

100m Hurdles

Panthers

16.27

29

Mikhail Hulkov

Boys 11-12

3000m

CLCF

11:21.92

29

Isabella Piette

Girls 11-12

Javelin

Ocean St Hammerheads

14.63m

30

Isabella Piette

Girls 11-12

Shot Put

Ocean St Hammerheads

7.87m

31

Jake Lauro

Boys 17-18

Shot Put

CLCF

12.50m

31

Emanuele Dokyi

Boys 17-18

Triple Jump

Worcester TC

12.88m

34

Kai DeGuzman

Boys 15-16

Triple Jump

Unattached

11.24m

35

Jayla DePina

Girls 11-12

400m

FAST Tracks

1:04.80

35

Corban Walsh

Boys 17-18

Shot Put

Gr.Lowell RR

11.28m

36

Jesse Houle

Boys 17-18

Discus

Ocean St Hammerheads

36.24m

36

Rodney Maldonado

Boys 17-18

Triple Jump

Worcester TC

12.60m

38

Emerson Allyn

Girls 13-14

High Jump

Unattached

1.30m

38

Ayush Gandhi

Boys 8U

Long Jump

Unattached

2.37m

40

Claire Huck

Girls 13-14

100m Hurdles

Unattached

17.16

40

Ryan Mogavero

Boys 8U

200m

Gr.Lowell RR

35.76

42

Henry Ntoro

Boys 15-16

400m Hurdles

Panthers

1:14.88

43

Ashley Keleher

Girls 17-18

200m

Unattached

26.64

43

Dillon Seang

Boys 11-12

Javelin

Panthers

20.32m

46

Ryan Mogavero

Boys 8U

100m

Gr.Lowell RR

17.32

47

Cullen Brown

Boys 17-18

400m Hurdles

Unattached

1:01.52

48

Grace Davis

Girls 17-18

Long Jump

Unattached

4.34m

F

Jesse Houle

Boys 17-18

Hammer Throw

Ocean St Hammerheads

-

 

 

 

 

 

 

Q

Sophia Gorriaran

Girls 13-14

800m prelim

Providence Cobras

2:14.48

Q

Sophia Gorriaran

Girls 13-14

1500m prelim

Providence Cobras

4:43.34

Q

Sam Burgess

Boys 13-14

1500m prelim

Waltham TC

4:21.70

Q

Marco Bussone

Boys 13-14

1500m prelim

Waltham TC

4:22.02

Q

Blake Santos

Boys 13-14

1500m prelim

Sentinel Striders

4:22.33

Q

George Turkson

Boys 13-14

200m Hurdles prelim

Panthers

26.46